Inventering på ICA.
Då går laget framför jaget.
Då går det undan.
- Det här gick ju bara fint, sade Fredrik Granberg, pappa till just ny förkylde Axel.
För andra året i rad deltog Blackhawksföräldrar på Ica Ålidhems stora inventering som ger ett extra tillskott till lagkassan.
Jobbet gick ut på att räkna alla varor inne i butiken och märka upp med post it-lappar.
Det var så att vi nästan drabbades av lappsjuka och det kändes som att vi var med i en Ica-reklam på tv och hade Ica-Stigs vakande ögon på oss.
- Det här är inte lätt, sade Fredrik Granberg när han försökte överslagsräkna x antal underkläder av märket Pierre Robert.
Men till slut blev det ordning och reda även på det skeppet.
- Varför kommer alla hit, undrade Susanne Sandström, mamma till Leo när hon tillsammans med Leons mamma, Johanna, prasslade bland chipspåsarna på snacksavdelningen.
Plötsligt kändes det som att vi var flera stycken som hade fredagsmys en bit in på lördagsmorgonen.
Lite snack var det även på tränaren Niclas Bengtsson när han under rasten förärades med en bok om Björklöven.
Den djupt inbitne Skellefteå AIK-supportern fnyste först åt utgåvan men gick med på en liten sagostund tillsammans Susanne Sandström.
- Haha. En långsiktig satsning mot SHL står det i boken. När är den skriven, hmm, 2006, ja,det måste vara en 20-årssatsning, raljerade Bengtsson.
På tal om klubb- och lagkänsla:
Guif Blackhawks riktar ett stort tack till alla föräldrar och nära och kära som hjälpte till under inventeringen och även ett minst lika stort tack till butiksägaren Erik Pettersson med personal som lät oss bidra.